SC3 Third International Sakharov Conference on Physics main page scientific program
general information
first announcement
second announcement
third announcement
registration form
list of participants
contacts/site map

time table:    

Monday, June 24 Tuesday, June 25 Wednesday, June 26 Thursday, June 27 Friday, June 28 Saturday, June 29
  9.00-  9.20 Opening
Plenary Session
  9.20-  9.50 E.Shabalin
  9.50-10.20 A.Bondar
10.20-11.00 G.Mourou
11.00-11.30 Coffee-Break
Session Astrophysics:
Cosmology

11.30-12.00 M.Capaccioli
12.00-12.35 V.Dubrovich
12.35-13.10 P.Naselsky
13.10-13.30 G.Sironi
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 V.Lukash
15.30-16.00 G.Sironi
16.00-16.30 C.Rubano
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 D.Varshalovich
17.30-18.00 M.Sazhin
18.00-18.30 K.Zybin
Session Superstrings and Dualities
 

11.30-12.10 Y.Ne'eman
12.10-12.50 E.Bergshoeff
12.50-13.30 A.Sagnotti
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 M.Cederwall
15.30-16.00 I.Bandos
16.00-16.40 D.Sorokin
16.40-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 M.Bianchi
17.40-18.10 K.Zarembo
18.10-18.40 J.Edelstein
Session Quantum Field Theory
 

11.30-12.10 I.Buchbinder
12.10-12.50 V.Rubakov
12.50-13.30 A.Vainshtein
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 M.Chaichian
15.30-16.00 S.Ouvry
16.00-16.30 A.Smilga
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 A.Yung
17.30-18.00 B.Zupnik
18.00-18.30 D.Fursaev
Session High Energy Physics
 

11.30-12.10 B.Ioffe
12.10-12.50 I.Dremin
12.50-13.30 Yu.Simonov
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.40 S.Panitkin
15.40-16.10 M.Kopytine
16.10-16.30 V.Uzhinskii
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 P.Isaev
17.30-18.00 V.Nechitailo
18.00-18.30 M.Duong-van
19.00 - Welcome Party
Plenary Session
  9.00-  9.40 A.Slavnov
  9.40-10.20 A.Ashtekar
10.20-11.00 S.Kachru
11.00-11.30 Coffee-Break
Session Astrophysics:
Cosmic Rays

11.30-12.10 M.Shapiro
12.10-12.50 V.Berezinsky
12.50-13.30 V.Kocharovsky
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 S.Bulanov
15.30-16.00 V.Dogiel
16.00-16.30 V.Dokuchaev
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 T.Tajima
17.30-18.00 H.Takabe
18.00-18.30 I.Dremin
Session Superstrings and Dualities
11.30-12.10 T.Yoneya
12.10-12.50 L.Brink
12.50-13.30 M.Vasiliev
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 R.Mkrtchyan
15.30-16.00 Yu.Zinoviev
16.00-16.30 A.Pashnev
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 I.Tipunin
17.30-17.50 A.Segal
17.50-18.10 O.Shaynkman
18.10-18.30 K.Alkalaev
Session Brane World and Quantum Gravity
11.30-12.00 A.Starobinsky
12.00-12.30 L.Mersini
12.30-13.00 R.Woodard
13.00-13.30 T.Thiemann
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 S.Kachru
15.30-16.00 M.Bucher
16.00-16.30 A.Barvinsky
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 M.Henneaux
17.40-18.10 A.Kamenshchik
18.10-18.30 A.Toporensky
Session High Energy Physics
11.30-12.10 D.Denisov
12.10-12.50 A.Bizzeti
12.50-13.30 I.Ginzburg
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 .Kaidalov
15.30-16.00 I.Andreev
16.00-16.30 I.Royzen
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 G.Kozlov
17.30-18.00 G.Sokol
18.00-18.30 V.Nikitin
Plenary Session
  9.00-  9.40 W.Evans
  9.40-10.20 E.Feinberg
10.20-11.00 A.Andreev
11.00-11.30 Coffee-Break
Session Astrophysics:
Compact Objects

11.30-12.10 H.Sol
12.10-12.50 V.Chechetkin
12.50-13.30 D.Yakovlev
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 Yu.Gnedin
15.30-16.00 S.Popov
16.00-16.30 S.Blinnikov
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 V.Zhmaylo
17.30-18.00 S.Kholin
18.00-18.30 V.Pavlov
Session Superstrings and Dualities
 
11.30-12.10 P.van Nieuwenhuizen
12.10-12.50 I.Bars
12.50-13.30 I.Aref'eva
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.40 E.Ivanov
15.40-16.10 R.Schiappa
16.10-16.30 D.Polyakov
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 B.Ovrut
17.40-18.10 D.Minic
18.10-18.40 A.Rosly
Session Brane World and Quantum
Gravity

11.30-12.00 W.Unruh
12.00-12.30 A.Filippov
12.30-13.00 V.Frolov
13.00-13.30 M.Iofa
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 M.Weinstein
15.30-16.00 I.Khriplovich
16.00-16.30 K.Milton
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 O.Zaslavskii
17.30-17.50 D.Nesterov
17.50-18.10 B.Altshuler
18.10-18.30 M.Gorbatenko
Session External Fields in
Quantum Theory

11.30-12.00 G.Esposito
12.00-12.30 C.Schubert
12.30-13.00 A.Nikishov
13.30-15.00 Lunch
Session High Energy Physics
 
 
 
 
 
 
15.00-15.30 M.Greco
15.30-16.00 J.W.Gary
16.00-16.30 Y.Eisenberg
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 M.Krivoruchenko
17.30-18.00 B.Kosyakov
18.00-18.30 I.Lakhtin
Plenary Session
  9.00-  9.40 L.McLerran
  9.40-10.20 A.Gurevich
10.20-11.00 V.Shafranov
11.00-11.30 Coffee-Break
Session Astrophysics:
Accretion Disks

11.30-12.10 H.Spruit
12.10-12.50 B.Czerny
12.50-13.30 N.Shakura
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 E.Szuszkiewicz
15.30-16.00 J.Papaloizou
16.00-16.30 V.Beskin
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 A.Illarionov
17.30-18.00 Ya.Istomin
18.00-18.30 A.Zakharov
Session Extremal States of Matter
 
11.30-12.20 R.Aymar
12.20-13.10 M.Fujiwara
13.10-13.30 Discussion
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.50 H.Shirai
15.50-16.30 B.Coppi
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 V.Morozov
17.40-18.20 S.Serov
Session Superstrings and Dualities
 
11.30-12.10 N.Sakai
12.10-12.50 S.Uehara
12.50-13.30 E.Silverstein
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.40 Y.Kitazawa
15.40-16.20 I.Todorov
16.20-16.40 S.Konstein
16.40-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 A.Belavin
17.40-18.10 L.Chekhov
18.10-18.50 I.Antoniadis
Session Quantum Field Theory
 
11.30-12.00 P.van Nieuwenhuizen
12.00-12.40 M.Soloviev
12.40-13.10 A.Smirnov
13.10-13.30 A.Sharapov
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 G.Barnich
15.30-16.00 B.Geyer
16.00-16.30 D.Kazakov
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 J.Lukierski
17.30-18.00 J.Kowalski-Glikman
18.00-18.30 M.Grigoriev
Session External Fields in Quantum
Theory

11.30-12.00 N.Narozhny
12.00-12.30 M.Mensky
12.30-13.00 A.Shabad
13.00-13.30 T.Tanaka
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 V.Skalozub
15.30-16.00 V.Nesterenko
16.00-16.30 V.Vanyashin
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 V.Popov
17.30-18.00 S.Lebedev
18.00-18.30 V.Rodionov
19.00 Banquet
Plenary Session
  9.00-  9.40 I.Antoniadis
  9.40-10.20 S.Stishov
10.20-11.00 V.Fortov
11.00-11.30 Coffee-Break
Session Astrophysics :
from Disks to Jets

11.30-12.10 B.Coppi
12.10-12.50 A.Boyarchuk
12.50-13.30 G.Bisnovatyi-Kogan
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 A.Koldoba
15.30-16.00 S.Komissarov
16.00-16.30 O.Kaburaki
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 C.Fendt
17.30-18.00 D.Khangoulian
18.00-18.30 M.Reshetnyak
Session Extremal States of
Matter

11.30-12.10 W.Nellis
12.10-12.50 R.Trunin
12.50-13.30 V.Ktitorov
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.40 V.Golant
15.40-16.20 M.Peng
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 G.Kochemasov
Session Superstrings and Dualities
 
11.30-12.10 K.Stelle
12.10-12.50 A.Tseytlin
12.50-13.30 M.Staudacher
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.30 H.Itoyama
15.30-16.00 A.Marshakov
16.00-16.30 R.Metsaev
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.40 M.Olshanetsky
Session Brane World and Quantum
Gravity

 
 
 
 
 
15.00-15.30 I.Volovich
15.30-16.00 S.Solodukhin
16.00-16.30 D.Gal'tsov
16.30-17.00 Coffee-Break
17.00-17.30 B.Whiting
17.30-18.00 V.Berezin
18.00-18.30 H.Reall
Session Quantum Field Theory
 
11.30-12.00 D.Gitman
12.00-12.30 T.Osborn
12.30-13.00 S.Lyakhovich
13.00-13.30 P.Lavrov
13.30-15.00 Lunch
Session Astrophysics
  9.00-11.00 Free Discussion
11.00-11.30 Coffee-Break
Session Quantum Field Theory
  9.00-  9.40 V.Manko
  9.40-10.20 A.Gorsky
10.20-11.00 M.Shifman
11.00-11.30 Coffee-Break
Plenary Session
11.30-12.10 R.Sunyaev
12.10-12.50 A.Linde
12.50-13.30 L.Okun

 

| main page | general information | first / second / third announcement | scientific program | contacts / site map |
© 2002, I.E.Tamm Theory Department

Last update: June 20, 2002